Turystyka w Polsce

Polska, pomimo podzielonych opinii jest krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Największym atutem naszej ojczyzny w tej kwestii jest duża różnorodność atrakcji turystycznych, od obiektów architektonicznych zasługujących na ogólnoświatową sławę, po bogactwo polskiej przyrody.

Historia rozwoju ruchu turystycznego na terenach Polski rozpoczęła się od intencji religijnych, za sprawą pielgrzymów udających się do sanktuariów. Turystyka komercyjna natomiast zapoczątkowana została w XIX wieku. Wtedy to masowo zaczęto odwiedzać Polskie Tatry, rejony nadmorskie, powstały też pierwsze kurorty przystosowane do wypoczynku biernego u Wybrzeża Morza Bałtyckiego, oraz aktywnego spędzania czasu w Sudetach, Beskidach. Na zwiększenie liczby zagranicznych turystów coraz chętniej odwiedzających nasz kraj przyczyniło się przystąpienie Polski do UE w 2004 roku oraz układu z Schengen w 2007. Obecnie w Polsce mamy sprzyjającą ruchowi turystycznemu dobrze rozwiniętą i ciekawą infrastrukturę hotelową, komunikacyjną i gastronomiczną. Możemy znaleźć także setki kilometrów szlaków narciarskich, pieszych, ścieżek konnych, rowerowych, tras wodnych, historycznych, architektonicznych. Niezwykle cenna oferta turystyczna Polski zawiera znane wszystkim miejsca, jak i te które można napotkać zbaczając nieco z wydeptanych szlaków.

Turystyczne regiony Polski

Polska ma do zaoferowania turyście miejsca z niebanalnym zapleczem historycznym, szczycące się architekturą na światowym poziomie, zawierające cenne dzieła sztuki, a także silnie związane z ludową kulturą duchową danego regionu. Posiadamy mnogość obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO, obszarów objętych ścisłą ochroną przyrodniczą takich jak parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody.

Duże znaczenie pod względem krajoznawczym mają miasta o zabytkowej zabudowie, obiekty antropogeniczne, placówki muzealne, edukacyjne, ośrodki dydaktyczne, jak i cenne elementy przyrody nieożywionej. Czynność zwiedzania dopełnia również szereg wydarzeń kulturalnych odbywających się w znanych miejscach przez okrągły rok.

Polskie warunki zapewniają wszystkie rodzaje uprawianej turystyki w zależności od upodobań: wypoczynkową, uzdrowiskową czy agroturystykę. Wszystkie województwa bez wyjątku obfitują w szereg ciekawych atrakcji, a każdy region jest warty odwiedzin. Zabierając Państwa w podróż po Polsce pragniemy zaprezentować zabytki przechowujące ślady historycznych zdarzeń, dokumentujących dowody ludzkich talentów, podziemne miasta, niedokończone pałace, drewniane świątynie, a także pomóc docenić walory dokonane siłami natury.

Beskid Niski

Beskid Niski obejmujący dorzecze Wisłoki oraz pasmo Magury Wątkowskiej skupia swe walory głównie na turystyce pieszej prezentując rozmaitości etnograficzne kultury łemkowskiej. Corocznie organizowany jest tam festiwal Łemkowska Watra-Zdynia. Region zawiera stare cmentarze, drewniane cerkwie i kościoły. Osobliwości przyrody chroni Magurski Park Krajobrazowy obejmujący obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi zajęty w 90% lasami.

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to malowniczy obszar podłużnych pasm górskich i lasów bukowo-jodłowych. Silnie zagospodarowana Jaworzyna Krynicka dostarcza szeregu atrakcji, w tym przejażdżkę popularną koleją gondolową. Piękne są krajobrazy nad przełomem Popradu. Czekają tu na nas liczne uzdrowiska, i bogate dziedzictwo kulturowe w postaci Szlaku Architektury Drewnianej. Biegnie tędy wiele szlaków turystyki pieszej, w tym Główny Szlak Beskidzki.

Beskid Śląski

Beskid Śląski ze szczytami Skrzyczne i Baranią Górą, na której stokach znajdują się tereny źródliskowe Wisły ulokowany w obrębie historycznego Śląska Cieszyńskiego, oprócz turystyki górskiej oferuje nam wiele zabytków godnych zwiedzenia, takich jak ruiny dworów, drewniane kościoły, Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej.

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki, drugie co do wysokości po Tatrach polskie pasmo górskie z Babiogórskim Parkiem Narodowym dostarcza radości z przemierzania malowniczych szlaków i pięknych widoków na doliny i jeziora ze szczytu Babiej Góry. Dobrze rozpowszechniona jest tutaj turystyka zimowa, za sprawą dogodnego mikroklimatu. Działa tutaj duży Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie oraz stacja narciarska Pilzno.

Bieszczady

Bieszczady, jeden z najbardziej malowniczych i dzikich regionów Polski, za sprawą charakterystycznych gór przyciąga turystów magią szeleszczących na połoninach złotych kłosów traw, niezwykłymi zachodami słońca. Liczne rezerwaty, skanseny, Kolej Leśna, a także duża liczba prawosławnych drewnianych cerkwi zapewnia tu rozrywkę na długi czas.

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy rozlokowana na prawym dopływie Narwi, ze względu na walory przyrodnicze, jest popularnym miejscem spływów kajakowych, szczególnie atrakcyjne są one w czasie wiosennych wezbrań rzeki. Znajduje się tu szlak wodny o długości 135 km, zaś przy brzegu liczne pola namiotowe i ciekaw punkty widokowe. Większość terenu jest objęta ochroną przyrodniczą w ramach Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Dolny Śląsk

Tajemniczy Dolny Śląsk obfituje w okazałe zamki, pałace z jakich duża część zajmuje ważne miejsce na liście UNESCO. Region posiada też bogatą ofertę uzdrowisk i kurortów. Warto odwiedzić historyczny Wrocław, pałac w Kwietnie, Leszczu-Jaskowicach, Zamek Książęcy w Oleśnicy czy Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy.

Górny Śląsk

Przez Górny Śląsk przebiega Szlak Architektury Drewnianej oraz Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest tu wiele cennych, zabytkowych obiektów takich jak Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, Kaplica zamkowa w Raciborzu, Rotunda w Cieszynie. Dla miłośników militariów ciekawą atrakcją okazują się polskie schrony bojowe Obszaru Warownego Śląsk.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to kraina skał wapiennych o charakterystycznym krajobrazie, bogata w zabytki architektury. Cenna przyrodniczo i bardzo sprzyjająca miłośnikom sportów ekstremalnych. Niewątpliwie najbardziej z tą częścią kraju kojarzone są jurajskie warownie wzniesione przez Kazimierza Wielkiego, takie jak zamek w Ogrodzieńcu, Bobolicach czy Mirowie przez które widzie Szlak Orlich Gniazd.

Kaszuby

Kaszuby - region w którym do dziś kultywuje się tradycje i język kaszubski. Posiada paletę instytucji prezentujących kulturę kaszubską. Ponadto uroku dodaje panująca tutaj nadmorska atmosfera, sprzyjająca wypoczynkowi, z udogodnieniem w postaci bogatej bazy domków letniskowych i pól namiotowych.

Kujawy

Kujawy - region obfituje w zabytki architektury romańskiej. Należą do niej m.in. Bazylika kolegiacka św. Piotra i Pawła w Kruszwicy, rotunda świętego Prokopa w Strzelnie, klasztor norbertanek w Strzelnie, kościół św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim, kościół NMP w Inowrocławiu. Do najstarszych świątyń na Kujawach należy także katedra we Włocławku oraz klasztory cystersów w Szpetalu i Byszewie. Przez zachodnią cześć Kujaw biegnie Szlak Piastowski, na którym ulokowane są liczne ciekawe obiekty.

Łódzkie

Łódzkie, również bogate w ciekawą ofertę atrakcji turystycznych, biegnie tutaj jedyny w Polsce Łódzki Szlak Konny, znajduje się tu też uzdrowisko termalne w Uniejowie. Co ciekawe, przez ziemię łódzką przebiega geometryczny środek Polski, ustanowiony w wsi Piątek.

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna, rozległe niziny rozlokowane pomiędzy Bugiem, a Wisłą, przesiąknięte kulturą wschodu. Atrakcje Lubelszczyzny to nie tylko zamek w Lublinie, drewniane cerkwie czy park w Puławach. Region ten może zaoferować także piękne zamki i pałace, tajemnicze źródła i zapierające dech w piersiach krajobrazy wiejskie.

Lubuskie

Lubuskie jako najbardziej zalesiony region w Polsce obfituje w atrakcje przede wszystkim przyrodnicze w postaci urokliwych rezerwatów czy parków. Najsłynniejszym jest Park Mużakowski. Poza tym napotkać możemy tutaj także obiekty militarne- Międzyrzecki Rejon Umocniony, oraz zamki.

Małopolska

Małopolska to obszar najciekawszy historycznie. Mimo, iż rozmiarem jest jednym z najmniejszych regionów Polski, poszczycić może się niezwykłym nagromadzeniem cennych zabytków. Turyści obowiązkowo odwiedzają Kraków posiadający cudowną starówkę. Nieopodal znajduje się także czynnie oblegana Kopalnia Soli w Wieliczce. Jest to również region, w którym znajduje się wiele miejsc pamięci historycznej jak np. nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Ponadto wrażenie robią drewniane kościoły będące wizytówką południowej Polski.

Mazowsze

Mazowsze zwane sercem Polski jest pełne atrakcji zarówno dla turysty aktywnego, jak i lubiącego zwiedzać zabytki. Ze stolicą kraju w Warszawie prezentuje Stare Miasto, które wpisane jest na listę UNESCO. Także mniejsze miejscowości Mazowsza posiadają swoją unikatową historię.

Pieniny

Pieniny jeden z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Pod względem liczby turystów zajmują w Polsce drugie miejsce. O niegasnącej popularności turystycznej tego obszaru decydują walory przyrodnicze gór, dobra infrastruktura komunikacyjna oraz baza noclegowa, cenne właściwości występujących tu wód mineralnych. Jedną z najciekawszych atrakcji tutaj jest spływ Przełomem Dunajca. Interesujące są także ruiny zamku w Czorsztynie i zamek w Niedzicy, jak również drewniane kościoły w Grywałdzie, Krempachach.

Podkarpacie

Podkarpacka przestrzeń bogata jest zarówno w walory przyrodnicze jak i krajoznawcze. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie, nietuzinkową przyrodę, leśne kompleksy, średniowieczne budowle. Godna odwiedzin jest Twierdza Przemyśl, jako cenne dzieło forteczne, czy Skansen archeologiczny w Trzcinicy.

Podlasie

Podlasie, najmniej zurbanizowana część kraju z Puszczą Białowieską wpisaną na listę UNESCO kryjącą w sobie najstarsze okazy drzew w Polsce zachwyca dziewiczymi okolicznościami przyrody. Powstało tutaj wiele uzdrowisk , gdzie można odpocząć od zgiełku codzienności.

Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie

Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie wraz z perłą perła architektury gotyckiej -Toruniem, zachwyca miejską starówka wraz XIV- wiecznym z Ratuszem, pięknym kamieniczkami i fragmentami murów zamkowych.

Pomorze

Pomorze słynie z cennych architektonicznie, historycznych budowli drewnianych, a także arcydzieł architektury gotyckiej. Najznamienitszym przykładem zabytków drewnianych jest tutaj gród w Biskupinie. Owoce działalności Zakonu Krzyżackiego są nadal silnie widoczne w tym regionie, a malowniczość krajobrazów sprawia, że region jest idealnym miejscem na spokojny wypoczynek.

Roztocze

Roztocze - zielona kraina pokryta gęstymi lasami łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. Z uwagi na niepowtarzalne walory przyrodnicze utworzono na tym terenie Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe oraz liczne rezerwaty takie jak Sołokija czy Szumy Nad Tanwią.

Sudety

Sudety z silnie rozwiniętą siecią szlaków przystosowanych do ruchu pieszego, rowerowego, oraz nielicznymi trasami do narciarstwa biegowego. Znajduje się tu także spora liczba chętnie odwiedzanych twierdz, zamków i pałaców. Najznamienitsze z nich to: Twierdza Srebrnogórska, Twierdza Kłodzko, Książ, Zamek Chojnik, Zamek Bolczów, Zamek Niesytno, Zamek w Bolkowie. Niezwykle ważną rolę w promocji tego regionu spełnia tutaj Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej. Jedną z dużych atrakcji turystycznych są tu również sztolnie kompleksu Riese.

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna - kraina pełna atrakcji z otoczką egzotyki i magii zwana potocznie „zielonymi płucami Polski”. Rozpowszechnione znacznie są tu spływy kajakowe, np. spływ po Czarnej Hańczy. W drodze do Augustowa można zwiedzić na Kanał Augustowskim, jeden z cudów dziewiętnastowiecznej techniki.

Świętokrzyskie

Świętokrzyskie to tutaj znajdują się jedne z najstarszych i najniższych gór w Polsce, zachowane zespoły dawnych miast, osad średniowiecznych, parków rozrywki. Mnogość zabytków i uzdrowisk doskonale wpisuje się w tryb rodzinnych wakacji.

Tatry i Podhale

Tatry i Podhale - kolebka polskiej turystyki górskiej, obszar obejmujący najwyższe polskie góry wraz z najwyższym masywem górskim kraju. Urokliwe podgórskie miasteczko Zakopane jest doskonałą baza wypadową do wypraw pieszych, posiada olbrzymią bazę noclegową i gastronomiczną, a także prezentuje bogatą kultura ludowa polskiej ludności góralskiej.

Warmia i Mazury

Warmia i Mazury skupisko jezior, z jeziorem Śniardwy, będącym największym jeziorem w Polsce. Znajdująca się tu sieć kanałów wodnych łączących liczne jeziora jest atrakcją dla żeglarzy. Znaną atrakcją jest tu Pole Bitwy – Grunwald, miejsce cenne dla miłośników historii. Na Mazurach, szczególnie w okresie letnim organizowanych jest wiele cyklicznych imprez kulturalnych, dopełniających wakacyjną rozrywkę.

Wielkopolska

Wielkopolska region silnie kojarzony początkami polskiej państwowości, drugi pod względem wielkości region w Polsce, na którym nie brakuje atrakcji turystycznych. Wizyty w Poznaniu, Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim są punktami obowiązkowymi, nie tylko dla miłośników historii. Na uwagę zasługują także wielkopolskie dwory i pałace, perły architektoniczne w Rogalinie, Gołuchowie czy Antoninie.

Wybrzeże

Wybrzeże chętnie odwiedzane każdego lata , jest miejscem wakacyjnym docelowym dla wielu turystów. Piękne plaże, majestatyczne nadmorskie miasteczka, latanie morskie, mola, ruchome wydmy, liczne torfowiska i bagna to tylko niektóre atrakcje czekające nad polskim morzem.

Dzięki zróżnicowaniu krajobrazów, bogactwu dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, Polska oferuje dogodne warunki do uprawiania różnych form turystyki. Wyjątkowe walory naszego kraju sprawiają, że mógłby stać się jednym z najczęściej odwiedzanych krajów Europy, miejscem spędzania wolnego czasu nie tylko wśród naszych sąsiadów.